Filmy o niespełnionej miłości

Filmy o niespełnionej miłości zawierają w sobie często ładunek emocjonalny, który jest nam potrzebny, aby przekonać się, że nasze życie jest szczęśliwe albo wręcz przeciwnie – potrzebujemy skonfrontować się z historią podobną do naszej własnej, aby uporać się z nieszczęściem i przepracować własne problemy. Zazwyczaj najchętniej oglądamy filmy ze szczęśliwym zakończeniem, dającym nadzieje na pozytywną przyszłość w każdym wypadku, jednak w historii kinematografii nie brakuje wspaniałych dzieł o niespełnionej miłości.

Pamiętnik

“Pamiętnik” Nicka Cassavetesa to film, który można oglądać wielokrotnie i za każdym razem wzruszać się do łez. Znakomity w swojej roli Ryan Gosling go dziś nazywa udział w tym filmie jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Historia opowiada o cierpiącej na chorobę Alzheimera kobiecie, którą codziennie odwiedza mąż. Kobieta ma jednak coraz większe problemy z odnalezieniem się rzeczywistości. Mężczyzna postanawia więc czytać jej pamiętnik pełen wspomnień o pięknej i zakazanej miłości z dawnych lat. Związek dwojga ludzi został przerwany przez zewnętrzne okoliczności, ale miłość trwała latami aż w końcu doczekała się spełnienia, kiedy okazuje się, że para nie może bez siebie żyć. W trakcie czytania pamiętnika, chora kobieta na moment odzyskuje pamięć i orientuje się, że zawarte w nim wspomnienia dotyczą jej samej i siedzącego obok męża. Film ten nazywany jest jednym z najpiękniejszych filmów o niespełnionej miłości, chociaż w historii opisanej w pamiętniku para w końcu decyduje się być razem.

Bracia

“Bracia” to film ze świetny scenariuszem i doskonałymi rolami Natalie Portman, Jake’a Gyllenhaala oraz Toby’ego Maguire’a. Kiedy młoda kobieta, Grace, dowiaduje się, że jej mąż zginął w Afganistanie, nie może otrząsnąć się z rozpaczy. Brat zabitego mężczyzny, do tej por hulaka i czarna owca w rodzinie, zbliża się do niej i stara się ją wesprzeć w trudnych chwilach. Z czasem jednak okazuje się, że łączy ich coraz silniejsze uczucie. Nie ma ono jednak szans na rozwój, ponieważ niespodziewanie na rodzinę spada informacja o tym, że mąż Grace wcale nie zginął i jest w drodze do domu. Traumatyczne przeżycia na wojnie odmieniły go jednak, a rodzina konfrontuje się z przewrażliwionym neurotykiem, który nie potrafi funkcjonować w normalnych warunkach. Grace staje przed dylematem: może być szczęśliwa z mężem, który jest innym człowiekiem niż ten, którego poślubiła, albo zostać z jego bratem. Film doczekał się wielu bardzo pozytywnych recenzji oraz nagród, a nietuzinkowa historia trudnej miłości została tutaj przedstawiona w mistrzowski sposób.