Jak zadbać o trwałość pieluszki wielorazowej?

Używanie pieluszek wielorazowych wcale nie musi być uciążliwe ani skomplikowane. Istnieje natomiast wiele powodów, dla których warto zainteresować się takim rodzajem pieluchowania. Należą do nich m.in. aspekty proekologiczne, wymiar zdrowotny czy względy finansowe. Jeśli chcemy by pieluszki służyły nam jak najdłużej, należy upewnić się czym jest właściwa pielęgnacja pieluszek i wkładów. Zdobądź zatem kilka interesujących wskazówek, które na pewno pomogą w poprawnym używaniu wielorazówek.

Zalecenia producenta

Właściwa pielęgnacja pieluszek i wkładów może się nieznacznie różnić w zależności od ich marki. Współczesne pieluszki produkowane są z różnych surowców, warto więc zainteresować się, co w temacie ich pielęgnacji sugeruje producent. Czytaj dokładnie informacje znajdujące się na opakowaniu pieluszek, a unikniesz podstawowych błędów.

Pierwsze pranie

Jedną z najczęściej powtarzających się wskazówek jest ta dotycząca wyprania pieluszek przed pierwszym użyciem. Niektóre z pieluszek, m.in. bawełniane, bambusowe i konopne, nabierają chłonności z każdym kolejnym praniem. Jeśli mamy więc pewność, że wybraliśmy odpowiedni kształt oraz rozmiar należy pieluszkę włożyć do pralki i wyprać. Niektórzy producenci zalecają zrobić to nawet kilkukrotnie.

Jak dobrze wyprać wielorazówkę?

 • Właściwa pielęgnacja pieluch wielorazowych wiążę się w dużej mierze ze zrozumieniem zasad ich poprawnego prania. Nie jest to bynajmniej nic trudnego. Pamiętaj o kilku wskazówkach:
  pierzemy pieluszki oczyszczone wcześniej z resztek kupki
 • pranie zaczynamy od płukania i wirowania bez użycia detergentu, a dopiero w następnym etapie dodajemy właściwy płyn lub proszek
 • jeśli pierzemy w temperaturze poniżej 60° dobrze jest dodać również odkażacz do pieluch
 • zbyt częste pranie pieluch w wysokich temperaturach może mieć wpływ na ich szybsze zużycie
 • zaleca się używać detergentów, które zawierają mniej niż 5 % mydła w celu ograniczenia zatłuszczenia wkładów

Suszenie pieluch

Właściwe suszenie pieluch wielorazowych w dużej mierze zależy od ich składu. Warto więc ponownie zajrzeć do uwag producenta. Zazwyczaj polecane jest suszenie w temperaturze pokojowej gdyż m.in. pieluszki bawełniane czy konopne suszone w wyższej temperaturze (np. bezpośrednio na kaloryferze lub w słońcu) mogą z czasem stać się nieprzyjemne w dotyku.

Dodatkowe wskazówki

Właściwa pielęgnacja pieluch nie wymaga wiele zachodu. Jeśli jednak zależy nam żeby służyły przez długie lata, a mogą być one wykorzystywane również przez nasze kolejne pociechy, warto uświadomić sobie jeszcze kilka faktów:

 • przed praniem dobrze jest zabezpieczać rzepy (wiele marek posiada takie zabezpieczenia, można też włożyć je do bawełnianych woreczków)
 • nie powinno się zapychać bębna pralki w 100%
 • nie zaleca się stosowania wybielaczy, płynów zmiękczających, orzechów piorących oraz mydła
 • brudne pieluszki i wkłady poleca się przechowywać w koszu z niedomkniętą przykrywką lub w woreczku PUL, który dodatkowo zatrzymuje zapach wewnątrz
 • każdorazowe używanie maści lub kremów ma niepożądany wpływ na zatłuszczanie wkładów
 • jeśli musisz zabezpieczyć czymś skórę dziecka skorzystaj z pudru lub mąki ziemniaczanej