Organizacja wesela w ogrodzie na własną rękę czyli ślubno-weselne DIY

Wesele to niewątpliwie wyjątkowe wydarzenie, chociaż przygotowanie do uroczystości bywa stresujące i pracochłonne. Ciekawym pomysłem jest samodzielna organizacja wesela w ogrodzie. Jak urządzić niezapomnianą imprezę we własnym ogródku? W tym artykule dowiesz się, na co powinno się zwrócić uwagę, by dzień wesela był udany.

Wesele- zrób to sam

Według idei wesele DIY to impreza zorganizowana samodzielnie. Skrót DIY oznacza do it yourself. Nikt nie powiedział, że świętowanie musi koniecznie odbywać się w lokalu. Jeśli lubimy swobodę, bliskość natury i oryginalność, zorganizowanie wesela w ogrodzie będzie ciekawym doświadczeniem dla nas oraz osób, które zapraszamy.

Wybór miejsca

Ilu gości zaprosiliście na ślub i wesele? Przed urządzeniem imprezy należy się zastanowić nad wyborem odpowiedniej lokalizacji, tak, aby wszyscy goście bez problemu się zmieścili na danej powierzchni. Jeśli żadne z małżonków nie ma własnego bujnego ogrodu, można spytać bliskich. Wiele hoteli czy restauracji oferuje możliwość zorganizowania wesela w swoich ogrodach.

Pogoda

W jaką porę roku odbywa się wesele? Pogoda w Polsce bywa kapryśna i nawet jeśli synoptycy zapowiadali gorące lato, może się okazać, że owszem, takie będzie, ale za to z burzami w pakiecie, dlatego konieczne jest stworzenie alternatywy w postaci namiotów, parasoli czy innego zadaszenia.
Ponadto latem latają komary, wędrują mrówki czy insekty.

Meble ogrodowe i dodatki

Meble ogrodowe powinny być przede wszystkim stabilne. Nie warto korzystać z krzeseł, które łatwo mogą ulec zniszczeniu. Ponadto do urządzenia imprezy w domowym ogrodzie potrzebujecie odpowiedniej ilości sztućców, naczyń, zastawy i obrusów.

Dekoracje

Organizowanie wesela w ogrodzie pozwala na stworzenie niezwykłej atmosfery. Wieczorem mogą świecić się lampy ogrodowe, girlandy żarówkowe, chociaż dobrze mieć jeszcze urządzenia, które nie potrzebują prądu na wypadek awarii. Wiele ozdób można wykonać własnoręcznie. Ważne, by pasowały do ogólnego stylu i były odporne na czynniki atmosferyczne. Sporą ozdobą są same kwiaty i drzewa rosnące w ogrodzie, przez co nie trzeba zanadto inwestować w dekoracje.

Przygotowanie posiłków

Niewątpliwie zależy nam na jakości potraw. Mało kto jest w stanie przygotować jedzenie dla dużej liczby osób samodzielnie. Na taką imprezę można zamówić catering wraz z osobami, które obsłużą gości. Warto sprawdzić opinie o dostawcy jedzenia oraz spróbować niektórych potraw, zanim podpiszemy ostateczną umowę.

Zabawa

W ogrodzie dobrze będą się czuły zaproszone dzieci, dla których siedzenie przy stoliku przeważnie jest udręką. Na pewno znajdą sobie zajęcie i nie potrzebują dodatkowego animatora zabaw.

Ile to kosztuje?

Koszty wesela organizowanego samodzielnie w ogrodzie mogą być niższe niż w lokalu.

Czego nie robić samemu?

Pewne usługi lepiej zlecać specjalistom. Przykładowo samodzielne zadbanie o fryzurę może być trudne, jeśli pannie młodej marzy się wyszukane uczesanie. Warto też pozwolić sobie pomóc przy organizacji, w końcu udana impreza to efekt współpracy wielu osób.

Zalety i wady wesela w ogrodzie

Główne zalety to oryginalność, możliwość stworzenia magicznego i przytulnego miejsca.
Do wad zaliczymy z pewnością pogodę, ponieważ wesele w plenerze można zorganizować wyłącznie w ciepłym sezonie oraz obecność różnorakiego robactwa. Samo planowanie bywa czasochłonne i męczące.
Czy warto zorganizować wesele w ogrodzie? Jeśli nie boimy się zmiennej pogody, lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu i organizowanie imprezy daje nam satysfakcję, warto rozważyć samodzielne przygotowanie wesela.