Oczepiny. Co to za zwyczaj?

Oczepiny stały się punktem kulminacyjnym wielu polskich wesel. Jest to zwyczaj zakorzeniony w kulcie ludów słowiańskich, niekiedy nazywany też babinamy lub czepinami. Oczepiny z reguły odbywają się tuż po północy, gdy pierwsze emocje związane z organizowaniem wesela już opadły. Biorą w nich udział zarówno para młoda, jak i goście weseli. W jaki sposób zorganizować oczepiny? Jakie zabawy wybrać? O tym poniżej. 

Coraz więcej osób chce, by wesele był czymś więcej, niż zwykłą imprezą z muzyką i dobrym jedzeniem. W związku z tym gościom wręczane są gadżety weselne, a także pojawia się animator na weselu. On pomoże zorganizować oczepiny, które wciągną gości do wspólnej zabawy. 

Gadżety weselne. Jakie wybrać? 

Zastanawiasz się, jakie gadżety weselne wybrać? Na początku rozpocznij od papeterii. Ta odgrywa ogromne znaczenie. Warto wybrać odpowiednie zaproszenie, by zachęcić gości do wspólnej zabawy. Gadżety weselne to także szkatułki na obrączki. Nie każdy o tym pamięta. Pudełko może być grawerowane, po latach będzie stanowić wspaniałą pamiątkę dla młodej pary. A jakie gadżety weselne będą jeszcze przydatne? W łazienkach powinny pojawić się pudełka ratunkowe. W nich goście znajdą najpotrzebniejsze środki higieny. 

Popularne gadżety weselne to także wieszaki z imionami pary młodej, a także datą ślubu. Ponadto warto kupić księgę gości. Ta będzie stanowić wspaniałą pamiątkę na lata. Coraz więcej par decyduje się na wręczanie prezentów swoim gościom. Głównie w ramach podziękowania za uczestniczenie w imprezie. Co jest na topie? Na pewno brandowane zestawy na “dzień po”, a także mini prezenty opakowane w ładne, estetyczne pudełka.

Sprawdź także: https://www.koronakarkonoszy.pl/blog/gadzety-na-wesele/

Animator na weselu. Czy poprowadzi oczepiny? 

Animator na weselu pomoże młodej parze w wielu rzeczach. Marzą ci się śmieszne zabawy? Niestandardowe zabawy weselne to specjalność animatorów. Jaka jest rola takich osób? Po pierwsze, ich zadaniem jest zabawianie gości. Pomagają w organizowaniu zabaw tanecznych, a także oczepin. A jakie zabawy na oczepiny są na topie? 

  • Test zgodności. Podczas tej zabawy animator na weselu zadaje pytania młodej parze. Ta odpowiada i w ten sposób sprawdzana jest zgodność myśli obu osób. 
  • Taniec wykupny. Świadkowie trzymają pudełko na pieniądze. Każda osoba, która chce zatańczyć z młodą lub z młodym musi wrzucić do skarbonki banknot. Przyjęto, że pieniądze zostaną przeznaczone na wyprawkę dla dziecka. 
  • Gorące krzesła. To popularna zabawa. Goście tańczą w kółeczku wokół krzeseł. Np. wokół 7 krzeseł chodzi 8 osób. Uczestnik, który po wyłączeniu muzyki zostaje bez krzesła, odpada z gry. 
  • Figury taneczne. Podczas tej zabawy goście wykonują nietypowe figury taneczne. Za najlepsze przyznawane są nagrody. 
  • Zabieranie butów młodym. Goście zabierają buty parze młodej, a ta następnie musi je wykupić. Osoba, która posiada obuwie powinna wykonać zadanie, np. przebiec wokół stołów lub zatańczyć w tym wybranego utworu muzycznego. 

Przeczytaj także: https://www.koronakarkonoszy.pl/blog/animator-na-wesele/

Pamiętaj, aby oczepiny nie trwały zbyt długo. Przedłużające się zabawy mogą znużyć część gości. 

 

Kategoria: rozrywka